SEZON 2012/2013

12 - 13 czerwiec 2013
XVI wycieczka "Watry" - Milówka - Lipowski Wierch - Węgierska Górka

12 czerwca Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne „Watra” ruszyło na kolejną wycieczkę tym razem do Milówki. Po perypetiach związanych z przejazdem pociągiem dojechaliśmy wreszcie do dworca PKP w Milówce. Zwiedzaliśmy miasto i "Starą Chatę" zgłębiając swoją wiedzę na temat kultury i historii beskidzkich górali. O godz. 11.00 ruszyliśmy zielonym szlakiem wzdłuż Milowskiego potoku, gdzie oglądaliśmy osuwiska na stokach Prusowa i to co po nich zostało. Po dotarciu do schroniska na Hali Boraczej odpoczywaliśmy jedząc suchy prowiant i popijając gorąca herbatę. Pogoda w tym dniu była idealna ok. 20 stopni C i lekko zachmurzone niebo, ale i tak ciężkie plecaki dały o sobie znać. Gdy dotarliśmy do celu naszej wędrówki do schroniska na Hali Lipowskiej wyczerpani zasiedliśmy do obiadu, który spałaszowaliśmy w błyskawicznym tempie. Wyjątkowe klimaty jednego z najpiękniejszych i najlepiej zagospodarowanych schronisk polskich Beskidów zachwycił nas wszystkich, a w dodatku w schronisku byliśmy tylko my. Późnym wieczorem, gdy grupa watrowiczów zregenerowała siły po trudach dnia ok. godz. 22.00 wraz z przodownikiem Dariuszem Materzok poszła w kierunku Hali Rysianki skąd podziwiali światła migocące w ciemnościach Kotliny Żywieckiej.

Kolejny dzień zaczął się o godz. 8.00. Nie chętnie młodzi turyści zabierali się do śniadania i pakowania przed dalszą wędrówką. Po śniadaniu ruszyliśmy w kierunku schroniska na Hali Rysianka- tam zrobiliśmy kilka fantastycznych zdjęć na tle Babiej Góry i Pilska. Powrót do Żabnicy – Skałki dobył się najkrótszą drogą z możliwych schodząc zielonym szlakiem północnymi stokami Romanki. Komunikacja miejska od jakiegoś czasu źle funkcjonuje w tej dolinie ale udało nam się zjechać do Węgierskiej Górki z małymi przygodami i przesiadką. Krótkie zwiedzanie miasta Węgierskiej Górki, standartowo postój w Pizzerii na obiad oraz wizyta w Centrum Informacji Turystycznej i o 15.33 wsiadamy do pociągu relacji Zwardoń - Katowice. Zmęczeni ale zadowoleni młodzi adepci turystki bezpiecznie wrócili do domu by wreszcie wyspać się i najeść do syta.tekst i foto: mgr Sebastian Mosz24 maj 2013
Ścianka wspinaczkowa CW Cechownia

16 maja 2013r członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Watra” postanowili spróbować swoich sil na nizinach ale z górskim klimatem a mianowicie na ściance wspinaczkowej w „Centrum Wspinania-Cechownia”. Zajęcia rozpoczęły się od spotkania z instruktorem wspinaczki Mateuszem Czempielem, który zapoznał nas ze ścianką wspinaczkową i omówił zasady bezpiecznego korzystania ze ścianki. Następnie po przeprowadzonej rozgrzewce uczniowie zostali zapoznani z podstawowym sprzętem do wspinaczki na sztucznej ścianie (uprząż, karabinek, przyrząd asekuracyjny, lina). Każdy z uczniów przeszedł instruktarz korzystania ze sprzętu i pod okiem instruktora rozpoczęła się wspinaczka połączona z asekuracja i chwilami psychiczno-fizycznego zwątpienia. Każdy z uczniów mógł spróbować swoich sił na ściance dostosowanej do jego możliwości, jednak nie brakowało ambitnych wspinaczy docierających aż pod sufit hali poruszając się różnymi wariantami z różnymi uchwytami. Watrowicze mieli także możliwość wspinania się bez asekuracji na tzw. boulderingu – ściankach do 3m wysokości z materacami pod podstawą przeszkody.

Uczniowie podczas kilku godzin mieli możliwość poznania niekonwencjonalnych formami aktywności ruchowej, mogli spróbować swoich sił i porównać je z rówieśnikami na różnych drogach wspinaczkowych i co najważniejsze znaleźli się w sytuacji wymagającej zaufania do współpartnera bo wspinacz jest jak saper myli się tylko raz.tekst i foto: mgr Sebastian Mosz20 kwiecień 2013
XXIII wycieczka SKKT "Watra" - Krawców Wierch 1071m n.p.m.20.04.2013r wraz z opiekunami: panią Wiesławą Czogalik i Dariuszem Materzok wyruszyliśmy na kolejną górską wycieczkę rozpoczynającą wiosenny sezon 2013r.
O godzinie 7.00 wyjechaliśmy z Radlina i około 9.30 byliśmy już w Ujsołach. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy z przełęczy granicznej -Glinka niedaleko Ujsoł w Beskidzie Żywieckim. Droga na szlaku była trudna ze względu na zalegającą warstwę śniegu, miejscami dochodziła do 60cm. Mimo męczącej wędrówki ok. godz. 11.00 dotarliśmy na polanę Krawców Wierchu, gdzie przywitał nas gospodarz schroniska. Po czym skorzystaliśmy z urokliwej bacówki ogrzewając się i jedząc kanapki oraz inne smakołyki. Gdy już wszyscy się posilili i odpoczęli przyszedł czas na chrzest przyszłych członków koła.
Przed schroniskiem na prześlicznej polance ze stanowiskami kwitnących krokusów odbył się chrzest członków Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Watra”. Pierwszym jego etapem było ślubowanie, po którym nowicjusze musieli przejść próbę „lodu”- bieg bez butów po śniegu. Następnie zostali opieczętowani przez swoich starszych kolegów i zostali poczęstowani cukierkami wprost z buta turystycznego. Na koniec nowi członkowie zaśpiewali piosenkę góralską pod okiem pani Czogalik.
Po pomyślnie zakończonych otrzęsinach uczniowie otrzymali dyplomy wraz z odznakami i legitymacjami członkowskimi PTTK po czym wszyscy ustawiliśmy się do pamiątkowego zdjęcia. Ostatnim punktem naszej wycieczki był powrót przez schronisko na Kubiesówce skąd podziwialiśmy masyw Pilska i Babiej Góry.
Wycieczka nie odbyła się bez drobnych otarć i narzekań pomijając przemoczone buty, ale mimo to było bardzo wesoło. O godz. 14.30 zeszliśmy do autokaru skąd ruszyliśmy do Radlina przez Laliki przejeżdżając pod najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce. Zatrzymaliśmy się również na Koczym Zamku by podziwiać ciekawą panoramę Beskidu Żywieckiego. Do Radlina wróciliśmy trochę zmęczeni
ale zadowoleni około godz. 17.00.

Mimo trudnych warunków na szlaku i licznej grupy, chrzest przyniósł wszystkim dużo frajdy i radości oraz satysfakcji z pokonania wszelkich trudności. Dziękuje wszystkim za wspólną wędrówkę Sebastian Mosz.tekst i foto: mgr Sebastian Mosz19 styczeń 2013
XXI wycieczka SKKT "Watra" - Stożek Wielki 978m n.p.m.19 stycznia 2013r. odbyła się kolejna wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Watra” działającego przy Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie, tym razem w warunkach zimowych na Stożek Wielki 978m n.p.m.
Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie oraz praktyczne wykorzystanie sprzętu zimowego, takiego jak: raki, rakiety śnieżne, liny, kijki itd. Uczniowie mieli również możliwość poznania podstawowych zasad poruszania się zimą po górach i uświadomienia niebezpieczeństw i zagrożeń panujących zimową porą.
W końcowym odcinku dwugodzinnej wspinaczki uczestnicy, aby ułatwić sobie wejście w stromym i mocno zasypanym śniegiem terenie, korzystali z liny „poręczowej”. Wzięli również udział w próbie poruszania się w rakietach śnieżnych w kopnym śniegu oraz w rakach na stromym i oblodzonym podejściu. Tym akcentem zakończony został dydaktyczny element wycieczki, po którym jej uczestnicy udali się do schroniska na herbatę.
Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na podsumowanie roku 2012 oraz wręczenie pucharów dla zwycięzców konkursu ”Góral Roku SKKT 2012”, a także dyplomów, nagród i zdobytych górskich odznak PTTK.

W konkursie „Góral Roku SKKT”

I - miejsce zajął Robert Stebel,

II - miejsce Łukasz Rosa,

III - miejsce Patrycja Droździel,

a wśród zdobywców odznak było aż 15 klubowiczów!
Klimaty najstarszego polskiego schroniska na Stożku, aura iście zimowa i prawie 1000 metrów n.p.m. sprawiły, iż ten dzień zapisał się pozytywnie na kartach historii SKKT Watra. Powrót do doliny Łabajowa to już przedzieranie się przez zaspy Głównego Szlaku Beskidzkiego w kierunku Kiczory 990m, przełęczy Łączecko 774m i zejście przez przysiółek Mrozków do doliny Łabajowa. Tutaj czekała na nas autobus, którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Radlina.

Dziękuję wszystkim uczestnikom i opiekunom za wspólną wędrówkę zimowym szlakiem!tekst i foto: mgr Sebastian Mosz06 październik 2012
XX Rajd SKKT "Watra" - BłotnyW dniu 06.10.2012 odbył się XX rajd SKKT „Watra” na Błatnią w Beskidzie Śląskim. Rajd rozpoczął się zbiórką o godz. 7.45 na placu Radlińskich Olimpijczyków w Radlinie, gdzie stawiło się 18 uczestników.

Po dotarciu autokarem do Brennej centrum ok. godz. 9.30 ruszyliśmy czarnym-zielonym szlakiem w kierunku schroniska na Błatniej. Podczas chwil odpoczynków w trakcie podejścia był rozgrywany konkurs pt. „Znam Beskid Śląski”, w którym udział wzięli prawie wszyscy członkowie „Watry” odpowiadając na różne pytania topografii terenu jak również w zakresie botaniki i geologii.

Po dotarciu do schroniska zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i ostatecznie został rozegrany konkurs w którym na pierwszym miejscu uplasował się:

I - miejsce Dawid Radtke
II - miejsce Michał Buczek
III - miejsce Łukasz Rosa i Mateusz Powcioł

Wręczenie nagród w formie książek i map miało miejsce na szczycie Błotnego. Ok. godz. 13.00 po odpoczynku w schronisku i popijaniu gorącej herbaty ruszyliśmy w dalszą drogę szlakiem czerwonym przez „połoniny” Wielkiej i Małej Cisowej dalej przez Łazek i Zebrzydką do Górek Wielkich. W trakcie wędrówki część grupy zbiera grzyby w okolicach szlaku mimo to docieramy zgodnie z planem do autokaru. Około godziny 17.15 jesteśmy w Radlinie, gdzie następuje rozwiązanie XX wycieczki SKKT „Watra”

W rajdzie uczestniczyli:

1. Mosz Sebastian
2. Materzok Dariusz
3. Janicki Piotr
4. Niedźwiecki Maciej
5. Powcioł Mateusz
6. Buczak Daniel
7. Stebel Robert
8. Wester Sonia
9. Kurpanik Daniel
10. Rychlik Marta
11. Radke Dawid
12. Wysocki Zbigniew
13. Warzecha Krzysztof
14. Rosa Łukasz
15. Buczek Michał
16. Grochowski Krzysztof
17. Nowosielka Marta
18. Fronczek Juliatekst i foto: mgr Sebastian MoszCopyright © 2008 - 2018 by Łukasz Materzok Wszystkie prawa ZASTRZEŻONE