SEZON 2008/2009

16 maj 2009
VI wycieczka SKKT "Watra" na Kotarz 973m n.p.m.
w Beskidzie Śląskim

Wędrówkę rozpoczęliśmy na przeł. Salmopolskiej zwaną też przełęczą na Białym Krzyżu skąd udaliśmy się do schroniska Chaty Grabowej, w której zjedliśmy drugie śniadanie. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę, po kilku minutach dotarliśmy na szczyt Kotarza, który był celem naszej wędrówki oraz najwyższym szczytem w Beskidzie Węgierskim.
W tym dniu synoptycy przewidywali burze i opady deszczu na nasze szczęście prognozy się nie sprawdziły a na dodatek widoczności chwilami osiągała kilkadziesiąt kilometrów. Dalsza droga to ponad 2h marszu dość ciekawym nie często odwiedzanym szlakiem przez Hyrcę. Po dotarciu na przeł. Karkoszczonkę wreszcie czas na odpoczynek tu spędzamy sporo czasu pijąc gorącą herbatę
i delektując się ciszą i spokojem.

Ostatnią wycieczkę w roku szkolnym 2008/2009 zakończyliśmy konkursem "wiedzy o górach". Najlepszą znajomością tematyki górskiej wykazał się:

I miejsce - Grzegorz Szlauer,
II miejsce - Grzegorz Nowakowski,
III miejsce - Maja Salamon,

poza trójką pucharową znaleźli się:

IV miejsce - Rafał Budnik, Agnieszka Kuczera,
V miejsce - Karol Dziura, Rafał Maciak, Bartosz Zych.

W rajdzie wzięło udział 22 uczniów i razem przeszliśmy ponad 9km.

Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku we wrześniu a dla wtajemniczonych i chętnych wrażeń zapraszam na II nocny rajd ku zachodzie słońca na Skrzycznym w lipcu.

tekst i foto: Sebastian Mosz26 kwiecień 2009
Przyroda Uczy NajpiękniejRok 2008 został ogłoszony Rokiem Przyrody w związku z tym Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK "Watra" aktywnie uczestniczyło w projekcie Przyroda Uczy Najpiękniej z tego tytułu członkowie koła otrzymali bezpłatnie książeczki do zdobywania odznaki „Turysta Przyrodnik” oraz wiele pomocnych materiałów takich jak książeczki, płyty CD, plakaty itd. Dodatkowo każdy z uczestników, który zdobędzie 50 punktów do odznaki "Turysta Przyrodnik" otrzyma bezpłatnie odznakę w stopniu popularnym. Akcja ta została przedłużona na rok 2009 a na znak uczestnictwa otrzymaliśmy podziękowanie Zarządu Głównego w Warszawie za aktywne uczestnictwo w projekcie.

tekst i foto: Sebastian Mosz18 kwiecień 2009
V wycieczka SKKT "Watra" - Stożek i Soszów Wielki18 kwietnia rozpoczęliśmy sezon wiosenny - nikt z nas nie przypuszczał że pogoda tego dnia będzie aż tak wspaniała. Wędrówkę rozpoczęliśmy w dolinie Łabajowa. Idąc w kierunku Stożka w oddali było widać jeszcze płaty śniegu co oczywiście przysporzyło wielu atrakcji w dalszej części wycieczki. Standardowo po dotarciu do schroniska „ popłoch” w podbijaniu książeczek GOT, chwila na odpoczynek, herbatka itd. W dalszej części naszej wizyty w schronisku odbył się chrzest nowych klubowiczów.

Starsi koledzy w składzie: Magdalena Grzech, Agata Kowalska, Monika Mrozik, Karol Dziura, Rafał Budnik, Grzegorz Nowakowski i Michał Gawlok poprowadzili sprawnie chrzest na wesoło, który składał się z:

> Przysięgi <

> Biegu bacy w kierpcach <

> Naznaczenia pieczęcią <

> Odśpiewania góralskiej pieśniczki <

W części oficjalnej odbyło się wręczenie Legitymacji PTTK wraz z dyplomami członkowskimi oraz odznakami PTTK. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć ruszyliśmy na szczyt STOŻKA i ostrym zejściem po stronie czeskiej ruszyliśmy w stronę Soszowa. Podczas wędrówki nie raz natrafialiśmy na zalegające płaty śniegu-korzystając z okazji ulepiliśmy bałwana, którego uczniowie szybko wyposażyli w czapeczkę, okulary przeciwsłoneczne itd. Wesoła grupa z uśmiechami na twarzach co chwile wpadała na ciekawe pomysły i w błękicie nieba oraz otaczającej panoramy od Małej Fatry po Łysą Górę robiła dziesiątki zdjęć. Zdobycie kolejnego szczytu – Soszowa nie sprawiło żadnych problemów. Mała przerwa w schronisku i ruszamy do doliny Jawornika gdzie czekał na nas bus.

Z jednej strony na twarzach grupy „rysowało” się zmęczenie po konkretnej wędrówce a drugiej strony żal że ten czas tak szybko przeleciał i trzeba wracać do domu.

Pozdrawiam wszystkich uczestników wycieczki i zapraszam na kolejną 16 maja
Przodownik Turystyki Górskiej Sebastian Mosz

tekst i foto: Sebastian Mosz22 styczeń 2009
Wisła - Nowa Osada22 stycznia uczniowie Gimnazjum nr 1 z Radlina pod przewodnictwem Izabeli Salamon i Sebastiana Mosz wyruszyli do Wisły by spróbować swoich sił na stokach narciarskich Nowej Osady. Grupa składająca się w większości z narciarzy od wczesnych godzin rannych ostro korzystała ze świetnie przygotowanego stoku i darmowych przejazdów. W tym samym czasie koledzy ze szkolnego koła SKKT „Watra” Artur Gawryś i Karol Dziura postanowili zdobyć szczyt Czupla u podnóża, którego znajduje się Nowa Osada. Świetne warunki do jazdy na nartach, brak kolejki przy orczyku i padający śnieg to czynniki, które wywołały wielkie zadowolenie w naszej grupie. Tuż po wycieczce padło pytanie: "kiedy następny wyjazd ?"

Uczestnicy wycieczki: Izabela Salamon, Sebastian Mosz, Patryk Herkowski, Cyprian Dziwoki, Daniel Pisulski, Łukasz Zawlocki, Szymon Powichrowski, Piotr Niesporek, Maja Salamon, Rafał Jędrzejek, Patryk Szeliga, Szymon Strodula, Rafał Tront, Mateusz Mrozek, Karol Dziura, Artur Gawryś.

tekst i foto: Sebastian Mosz8 listopad 2008
Zakończenie sezonu SKKT Watra na Hrobaczej Łące 828m n.p.m.8 listopada Beskid Mały okazał się bardzo łaskawy. W tym dniu pogoda była wyśmienita +15 na szczycie Hrobaczej Łąki, błękit nieba i morze mgieł w dolinach tego nikt z nas się nie spodziewał. Beskid Mały po raz kolejny w pięknym słońcu. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Kozach idąc w kierunku przeł. u Panienki i źródła, które się tam znajduje. Dalej grzbietem czerwonym szlakiem ruszyliśmy w kierunku szczytu Hrobaczej Łąki. Na wierzchołku zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i podziwialiśmy panoramę okolic Bielska-Białej z platformy widokowej obok potężnego krzyża postawionego na pamiątkę dwutysiąclecia chrześcijaństwa. Korzystając z pięknej pogody rozpaliliśmy ognisko. Niezapomniany smak pieczonej kiełbasy przy listopadowym błękicie nieba poruszył każdego. W dalszej kolejności odbyło się wręczenie członkom SKKT Watra zdobytych odznak GOT:

Grzegorz Szlauer - mała brązowa
Agnieszka Kuczera - mała brązowa
Maja Salamon - popularna
Monika Brzoza - popularna
Monika Kubera - popularna
Michał Gawlok - popularna
Damian Szwagrzak - popularna
Marek Gasztold - popularna


W doborowym klimacie spędziliśmy na szczycie ponad trzy godziny! Zadowolone miny uczestników wycieczki towarzyszyły nam w drodze powrotnej do Lipnika na Kopcu. Do zobaczenia na szlaku.

tekst i foto: Sebastian Mosz8 październik 2008
X Rajd Radlińskich gimnazjalistów na MAGURKĘ WILKOWICKĄ

Rajd odbył się w dniu 08.10.2008r. Przejazd na trasie Radlin - Bielsko-Biała odbył się 2 autokarami i mini-busem. Zgodnie z harmonogramem rajdu autobus nr 2 wysadził uczestników rajdu w Straconce gdzie grupa pod przewodnictwem p. Grzegorza Marszałek ruszyła żółtym szlakiem w kierunku Magurki Wilkowickiej. Autobus nr 1 i mini-bus zatrzymały się na przeł. Przegibek. Z tego miejsca rozpoczęliśmy wędrówkę niebieskim szlakiem do schroniska na Magurce 909 m n.p.m.

Po dotarciu grup na miejsce ok. godz. 11.00-11.30 zjedliśmy gorący posiłek w formie grochówki i o godz. 13.00 rozpoczęła się część oficjalna rajdu składająca się z przywitania uczestników i ogłoszenia wyników zadań, które w drodze na szczyt rozwiązywali uczniowie poszczególnych klas:

I miejsce klasa Ib
II miejsce klasa Ic
III miejsce klasa Id
IV miejsce klasa Ia


Klasy te otrzymały nagrody w formie pamiątkowych dyplomów i kronik.
Po ogłoszeniu wyników rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez panią Wiesławę Czogalik. Rajdowe piosenki śpiewane przy akompaniamencie gry na gitarze sprawiły że czas przyjemnie mijał. O godzinie 14.00 pamiątkowym zdjęciem zakończyliśmy nasz pobyt w schronisku na Magurce i zgodnie z harmonogramem rajdu wróciliśmy do autokarów. Zakończenie rajdu i rozwiązanie wycieczki odbyło się o godzinie 17.00 pod Domem Sportu w Radlinie.
W rajdzie uczestniczyło 92 uczniów z klas pierwszych i 7 uczniów z SKKT Watra.

Opiekunami rajdu byli:

1. Barbara Kłosok
2. Ewa Gryt
3. Wiesława Czogalik
4. Katarzyna Majoch
5. Justyna Sawicka
6. Izabela Salamon
7. Irena Mokry
8. Grażyna Mrozek

Zaproszeni goście, którzy zjawili się na mecie rajdu byli Maria Pędziałek i Grzegorz Marszałek.

Nad sprawnym przebiegiem rajdu czuwała p. v-ce Dyrektor Katarzyna Manderla i kierownik rajdu Mosz Sebastian.
tekst i foto: Sebastian Mosz20 wrzesień 2008
Ekstremalna wycieczka na Rysiankę ! ! !

Kolejna wycieczka SKKT WATRA z Radlina przeszła do historii jako ekstremalna. 20 września wybraliśmy się na Rysiankę. Wędrówkę rozpoczęliśmy z Sopotniej Wielkiej, gdzie poznaliśmy jeden z największych wodospadów w Beskidzie Żywieckim. Następnie ruszyliśmy w kierunku szczytu. Po przekroczeniu niezliczonej ilości potoków i małych wodospadów dotarliśmy na podszczytową Halę Rysiankę, którą przykrywała warstwa śniegu. Humory członków wycieczki były zaskakująco dobre - by tego nie zmieniać spędziliśmy dobrą godzinkę w schronisku Rysianka. Po gorącej herbacie i nabraniu sił zwiedziliśmy oddalone o kilka minut schronisko na Hali Lipowskiej.


Copyright © 2008 - 2018 by Łukasz Materzok Wszystkie prawa ZASTRZEŻONE